CIT-TP i Oświadczenie TP składamy do końca września
0 (0)

13.09.2019

Do końca września należy złożyć CIT-TP i Oświadczenie TP. Wymogi dotyczące Oświadczenia TP zależą od tego czy wybrali Państwo przepisy obowiązujące do końca 2018 r. czy nowe (obowiązujące od 2019 r.). Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje w tym zakresie. Szczegóły tutaj.

Oświadczenie TP   Przepisy obowiązujące do 31.12.2018 Przepisy obowiązujące od 01.01.2019
Kto musi złożyć? podatnicy, którzy są obowiązani do sporządzenia dokumentacji cen transferowych podatnicy, którzy są obowiązani do sporządzenia dokumentacji cen transferowych
W jakiej formie? papierowa lub elektroniczna elektroniczna
Jaki jest sposób złożenia? papierowe: w USelektronicznie: za pośrednictwem ePUAP (epuap.gov.pl) – na adres elektronicznej skrzynki podawczej US za pośrednictwem ePUAP droga złożenia: „Pismo ogólne do podmiotu publicznego” -> „”Inne pismo” na adres elektronicznej skrzynki podawczej US za pośrednictwem ePUAP (epuap.gov.pl) droga złożenia: „Pismo ogólne do podmiotu publicznego” -> „”Inne pismo”
Wzór oświadczenia wzór dostępny tutaj wzór dostępny tutaj
Kto podpisuje? Zarząd zgodnie z reprezentacją cały Zarząd
Jaka jest dopuszczalna forma podpisu? papierowo: odręcznieelektronicznie (ePUAP): podpis zaufany podpis zaufany lub certyfikat kwalifikowany wariant 1: złożenie za pośrednictwem ePUAP dokumentu podpisanego certyfikatem kwalifikowanym przez wszystkich Członków Zarząduwariant 2: wszyscy podpisują za pomocą podpisu zaufanego na ePUAP (instrukcja)

MF wydało wyjaśnienia odnośnie oświadczenia TP na podstawie przepisów obowiązujących od 01.01.2019 r. dostępne są tutaj.

Uwaga! Jeżeli w zeznaniu CIT-8 w pozycjach odnoszących się do wystąpienia obowiązku dokumentacyjnego za 2018 r. (poz. od 26 do 29), wynikającego z art. 9a ustawy CIT (obowiązującego do końca 2018 r.), zaznaczyli Państwo „TAK” (tj. fakt wystąpienia obowiązku dokumentacyjnego), a ostatecznie zdecydowali się Państwo na nowe przepisy, na podstawie których występuje zwolnienie, należy złożyć korektę CIT 8 (zmienić „TAK” na „NIE”).

Po dokonaniu ww. korekty oraz wystąpieniu zwolnienia z obowiązku dokumentacyjnego na podstawie przepisów obowiązujących od stycznia 2019 r., nie trzeba składać Oświadczenia TP.

Brak korekty CIT-8 oznacza wybór przepisów obowiązujących do końca 2018 r. i konieczność sporządzenia dokumentacji zgodnie z nimi (wraz z pozostałymi obowiązkami).

CIT-TP
Kto musi złożyć? podmioty, których przychody lub koszty w 2018 r. przekroczyły 10 mln EUR (w rozumieniu UoR)
W jakiej formie? elektroniczna (www.podatki.gov.pl/e-deklaracje)
Kto składa
CIT-TP?
osoba uprawniona do składania deklaracji w imieniu spółki – pełnomocnictwo UPL1

Prawidłowe wypełnienie CIT-TP rodzi szereg wątpliwości dotyczących m.in. prawidłowej kwalifikacji transakcji, ich grupowania, ustalenia profilu funkcjonalnego podatnika, czy określania prawidłowej wartości transakcji.

Na marginesie informujemy, że od 2020 r. CIT-TP zostanie zastąpiony Informacją o cenach transferowych TP-R. Obowiązek złożenia TP-R dotyczy transakcji za 2019 r. – nie składamy go w tym roku.

W razie pytań, zapraszamy do kontaktu z nami.

Kliknij, żeby ocenić ten post!
Podziel się artykułem:

Komentarze

1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *