Dokumentacja transakcji rajowych | Nowy obowiązek
5 (1)

13.05.2021

Dokumentacja transakcji rajowych ABC Tax

 

Pobierz wersję PDF

Nowe regulacje

Od początku 2021 r. obowiązują znowelizowane przepisy w zakresie cen transferowych, które dotyczą transakcji realizowanych z podmiotami z rajów podatkowych.

Co ważne, przepisy dotyczą również podmiotów realizujących transakcje z podmiotami niepowiązanymi spoza rajów podatkowych, jeżeli rzeczywisty właściciel jest podmiotem rajowym.

Lista rajów podatkowych dostępna jest tutaj.

 

Obowiązek dokumentacyjny

Zgodnie z nowymi przepisami, dokumentację cen transferowych należy sporządzić także dla transakcji z podmiotami niepowiązanymi:

  1. z raju podatkowego – o wartości przekraczającej w danym roku 100 000 PLN;
  2. z państwa niebędącego rajem podatkowy, ale jeśli rzeczywisty właściciel jest z raju podatkowego – o wartości przekraczającej w danym roku 500 000 PLN.

Limity ustala się dla transakcji jednorodnych zawieranych w danym roku z jednym kontrahentem.

 

Rzeczywisty właściciel

Rzeczywistym właścicielem jest podmiot, który otrzymuje należność dla własnej korzyści, nie jest pośrednikiem i prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą w kraju siedziby (art. 4a pkt 29 ustawy o CIT).

Przy weryfikacji ww. obowiązku dokumentacyjnego przyjmuje się domniemanie, że rzeczywisty właściciel znajduje się pod jurysdykcją raju podatkowego, jeżeli druga strona transakcji, dokonuje w danym roku rozliczeń z podmiotem z raju podatkowego. W zawiązku z tym, podmioty są zobowiązane do dochowania należytej staranności, aby ustalić, czy kontrahent realizuje transakcje z rajami podatkowymi.

Identyfikacja transakcji zawieranych ze „standardowymi” (spoza rajów) dostawcami, czy odbiorcami, które podlegają dokumentacji będzie stanowić duże wyzwanie. Wielu kontrahentów nie udziela bowiem  informacji o transakcjach realizowanych z innymi podmiotami, jak również dokonuje transakcji z rajami podatkowymi, które nie są w żaden sposób związane z transakcją realizowaną z polskim podmiotem.

 

Weryfikacja kontrahenta

Zgodnie z projektem objaśnień dostępnym tutaj, do dochowania należytej staranności przy weryfikacji obowiązków dokumentacyjnych wystarczające będzie pozyskanie od drugiej strony transakcji oświadczenia, z którego wynika, że ta druga strona transakcji nie dokonuje żadnych rozliczeń, w roku podatkowym podatnika, z podmiotem rajowym.

Takie oświadczenie należy uzyskać po zakończeniu roku od wszystkich kontrahentów, z którymi były zawierane transakcje powyżej 500 000 PLN.

 

Dokumentacja transakcji rajowych

W dokumentacji cen transferowych dotyczącej transakcji z rajami podatkowymi trzeba dodatkowo zawrzeć uzasadnienie gospodarcze transakcji, w szczególności opis spodziewanych korzyści ekonomicznych i podatkowych.

Warto mieć również na uwadze, że transakcje z rajami podatkowymi, dla których występuje obowiązek sporządzenia dokumentacji, powinny zostać zaraportowane w formularzu TPR i oświadczeniu.

 

Omawiane przepisy budzą obecnie wiele wątpliwości i mogą sprawić podatnikom trudność, dlatego liczymy, że w trakcie konsultacji do objaśnień Ministerstwa Finansów zostaną ustalone jasne zasady postępowania w tym zakresie.

Podatnicy powinni się jednak przygotować na konieczność weryfikacji, czy kontrahent dokonuje transakcji z podmiotami z rajów podatkowych. W tym zakresie warto przygotować procedurę postępowania przy weryfikacji kontrahentów, tak aby wypracować optymalny sposób dochowania należytej staranności i wywiązania się z omawianych obowiązków podatkowych.

 

Szybkie Mini Szkolenie

Dokumentacja transakcji rajowych

Zapraszamy na nasze bezpłatne i zwięzłe szkolenie dotyczące dokumentacji transakcji rajowych. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 27 maja, o g. 10:00.

 

Zarejestruj się!

___

Pobierz wersję PDF

W przypadku zainteresowania zagadnieniem, zapraszamy do kontaktu biuro@abctax.com.pl

Nie zapomnij sprawdzić, co słychać na naszym Facebooku i Linkedinie!

Facebook                Linkedin

Kliknij, żeby ocenić ten post!
Podziel się artykułem:

Komentarze

0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *