Jak prawidłowo ustalić wartość transakcji poręczenia dla cen transferowych?
5 (1)

14.02.2025

Zgodnie z kodeksem cywilnym przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał. Poręczenie jest jedną z najczęściej stosowanych metod w celu zabezpieczenia wierzytelności.

W związku z tym, zachęcamy do lektury niniejszego artykułu, w którym omawiamy najważniejsze kwestie związane z zawarciem takiej umowy w świetle cen transferowych.

Czy udzielenie bądź otrzymanie poręczenia od podmiotu powiązanego podlega obowiązkom wynikającym z przepisów o cenach transferowych?

Bez wątpienia transakcja udzielenia bądź otrzymania poręczenia jest transakcją finansową. Wówczas zgodnie z art. 11k ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, próg dokumentacyjny dla wspomnianej transakcji wynosi 10 mln PLN.

Natomiast, zgodnie z art. 11l ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT, wartość transakcji kontrolowanej w przypadku poręczenia lub gwarancji odpowiada sumie gwarancyjnej, którą należy określić na podstawie umów lub innych dokumentów.

Jak należy prawidłowo wypełnić Informację TPR w zakresie udzielenia bądź otrzymania poręczenia?

Zgodnie z interpretacją indywidualną DKIS z dnia 12 listopada 2024 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.602.2024.1.MF w polu Wartość transakcji należy wykazać maksymalną wartość dozwolonego zadłużenia wynikającą z poręczanych Umów kredytowych, w danym roku obrotowym, jeżeli ta kwota przekroczy próg 10 mln PLN.

Natomiast, jeżeli za poręczenie np. o wartości 10 mln PLN odpowiada solidarnie 3 poręczycieli, to każdy z trzech poręczycieli musi zaraportować jako Wartość transakcji 10 mln PLN, o ile strony umowy poręczenia nie zastrzegły inaczej.

W polu Wartość zadłużenia należy wskazać wartość faktycznie poręczanego zobowiązania na ostatni dzień okresu, za jaki składana jest Informacja TPR.

Co istotne, pola Wartość zadłużenia i Wartość transakcji nie wymagają wykazania wartości zgodnych.

Inaczej niż w przypadku pożyczki!

Należy zwrócić uwagę, że inaczej ustala się wartość transakcji w przypadku pożyczki (o czym pisaliśmy tutaj – klik), w której wartość transakcji stanowi najwyższa kwota kapitału udostępnionego w danym okresie raportowanym pozostającego do spłaty z pominięciem odsetek, marż, prowizji i innych płatności związanych z udzieleniem finansowania.

Naszym zdaniem, stosowane powinno być analogiczne podejście do wartości poręczenia jak przy określaniu wartości pożyczek. Nieuzasadnione jest bowiem przyjmowanie maksymalnej wartości poręczenia z umowy, skoro na przestrzeni lat poręczane zobowiązanie maleje i automatycznie suma gwarancyjna także. Ponadto, opłaty za poręczenie (stanowiące koszt/przychód podatkowy) liczone są od aktualnej sumy gwarancyjnej, a nie maksymalnej wartości z umowy. Niestety takie stanowisko nie spotyka się obecnie z aprobatą organów podatkowych.

Pobierz wersję PDF

 

W przypadku wątpliwości z zakresu cen transferowych pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Zapraszamy do kontaktu!

Kliknij, żeby ocenić ten post!
Podziel się artykułem:

Komentarze

0