Od 1 stycznia 2025 r. zaczną obowiązywać przepisy, które nakładają na największych podatników obowiązek corocznego przesyłania plików JPK_PD (zwany potocznie JPK_CIT). Szczegółowy zakres danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi podlegające przekazaniu do organów podatkowych określa opublikowane w Dzienniku Ustaw Rozporządzenie Ministra Finansów[1]. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące nowych regulacji.
Czym jest JPK_PD?
JPK_PD to nowa struktura pliku zawierającego dane z ksiąg rachunkowych, który należy przesyłać do urzędu skarbowego. Obecnie obowiązuje już JPK_CIT_KR, który jest jednak składany tylko na żądanie organów podatkowych. Nowe przepisy przewidują obowiązek corocznego przesyłania określonych plików.
Dla podatników CIT nowe JPK_PD obejmie następujące struktury:
- JPK_KR_PD (Jednolity Plik Kontrolny Księgi Rachunkowe Podatek Dochodowy) – struktura obejmująca zapisy z ksiąg rachunkowych rozszerzona o dodatkowe informacje,
- JPK_ST_KR (Jednolity Plik Kontrolny Środki Trwałe) – nowa struktura obejmująca ewidencję środków trwałych i WNiP.
Kogo obejmą nowe obowiązki?
Obowiązek przesyłania JPK_PD zostanie wprowadzony stopniowo. Zmiany będą realizowane według harmonogramu za lata podatkowe rozpoczynające się po:
- 31 grudnia 2024 r. – dla podatników CIT, których wartość przychodu uzyskanego w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 50 milionów euro oraz dla PGK (podatkowych grup kapitałowych w rozumieniu ustawy o CIT),
- 31 grudnia 2025 r. – dla pozostałych podatników CIT oraz PIT, zobowiązanych do składania JPK_VAT,
- 31 grudnia 2026 r. – dla pozostałych podatników.
Pierwsze struktury logiczne JPK_KR_PD przedsiębiorcy będą musieli zatem złożyć do upływu terminu złożenia zeznania podatkowego za 2025 rok (czyli w większości przypadków w marcu 2026 r.).
Następujący podatnicy będą zwolnieni z omawianego obowiązku (art. 9 ust. 1d ustawy o CIT):
- objęci zwolnieniem podmiotowym (art. 6 ust. 1 ustawy o CIT), z wyjątkiem fundacji rodzinnych,
- o których mowa w art. 27a ustawy o CIT (podatnicy uprawnieni do składania zeznania w postaci papierowej),
- prowadzący uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów.
Termin przesyłania pliku JPK_PD
[1] Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 sierpnia 2024 r. w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. 2024 poz. 1314) – dalej: Rozporządzenie JPK_PD należy przesłać elektronicznie zasadniczo w terminie złożenia CIT-8.
Jakie dane należy uwzględnić w ewidencji?
Zgodnie z Rozporządzeniem księgi należy uzupełnić o poniższe dane:
- NIP kontrahenta podatnika, o ile został nadany,
- numer identyfikujący fakturę w KSeF, o ile został nadany do dnia przekazania księgi – w przypadku wystawionych przez podatnika faktur stanowiących dowód księgowy,
- znaczniki identyfikujące konta ksiąg – określone w załącznikach do rozporządzenia,
- dane potwierdzające nabycie, wytworzenie lub wykreślenie danego środka trwałego lub danej wartości niematerialnej i prawnej z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
- wysokość różnicy pomiędzy wynikiem finansowym ustalonym na podstawie przepisów o rachunkowości a podstawą opodatkowania ustaloną na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zakres dodatkowych danych nie będzie obejmował środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych wprowadzonych do ewidencji przed dniem 1 stycznia 2025 r., z wyjątkiem daty ich wykreślenia z ewidencji.
Dodatkowo, podatnicy, których wartość przychodu uzyskanego w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 50 mln oraz PGK z początkiem 2025 r. będą zobowiązani uwzględnić w strukturze logicznej ksiąg rachunkowych jedynie jeden element: tj. znaczniki identyfikujące konta ksiąg.
(https://www.gov.pl/web/finanse/nowe-zasady-cyfryzacji-dokumentacji-ksiegowej-w-podatku-cit)
Na stronie Ministerstwa Finansów można również znaleźć również broszury informacyjne do struktur logicznych JPK_KR_PD i JPK_ŚT_KR.
Rekomendacje:
Rekomendujemy wcześniejsze przygotowanie się do wprowadzanych zmian. Nowe obowiązki wymagają odpowiedniego dostosowania wewnętrznych systemów finansowo-księgowych, tak aby od 1 stycznia 2025 r. zobowiązane podmioty mogły wygenerować księgi rachunkowe według opublikowanej struktury logicznej.
Zwracamy uwagę, że Ministerstwo Finansów planuje udostępnić środowisko testowe dla nowych struktur JPK_KR_PD oraz JKP_ST_KR przed końcem bieżącego roku.
Na moment publikacji niniejszego artykułu nie ma informacji o planach zmiany terminu (odroczenia) wejścia w życie obowiązkowego JPK_PD.