Koszt zakupu niektórych usług niematerialnych od podmiotów powiązanych może nie być uznany w całości za podatkowy (art. 15e ustawy o CIT). Poniżej przedstawiamy stanowiska z najnowszych interpretacji. Szczegóły tutaj.
Limitowaniem objęte są usługi:
- zarządcze
- wsparcia przy zakupach
- sprzedażowo-marketingowe
- w zakresie finansów i rachunkowości
Limitowaniu nie podlegają usługi:
- techniczne
- laboratoryjne
- projektowania
- inżynierii produkcji
- w zakresie prac rozwojowych
- monitorowania jakości produkcji i napraw gwarancyjnych
Świadczenia o podobnym charakterze
Ograniczeniom podlegają również świadczenia o podobnym charakterze, do tych wymienionych wprost w ustawie. W związku z tym są usługi, których skwalifikowanie budzi wiele wątpliwości. Dotyczy to m.in. usług:
- informatycznych
- pośrednictwa
- kontroli jakości
- wdrażania i rozwoju produktów
W takim przypadku należy określić czy charakter danej usługi posiada elementy usług wskazanych bezpośrednio w przepisie oraz czy te elementy przeważają nad elementami charakterystycznymi dla innych świadczeń.
Usługi mieszane
Zdarza się, że w ramach jednej umowy nabywane są zarówno usługi objęte, jak i nie objęte ograniczeniem. W takim przypadku należy dokonać odpowiedniego podziału wynagrodzenia na części przysługujące za wykonanie poszczególnych usług.
Wyłączenie z limitowania
Przepisy przewidują wyłączenie z limitowania kosztów m.in. dla usług:
- bezpośrednio związanych z wytworzeniem lub nabyciem towaru lub świadczeniem usługi
- które są refakturowane przez podatnika
- objętych uprzednim porozumieniem cenowym APA
Jak określić czy koszty nabywanych przez nas usług podlegają limitowaniu?
- Ustalenie limitu
Limitowanie stosuje się do nadwyżki kosztów związanych z nabyciem ww. usług, przekraczającej w roku łącznie 3 mln zł. Koszty do tej wysokości mogą być w całości ujęte w kosztach podatkowych. Nadwyżka kosztów jest objęta limitem w wysokości 5% EBITDA.
- Szczegółowa identyfikacja rodzaju nabywanych usług
W przypadku ustalenia, że przekraczamy ww. limit należy dokonać szczegółowej weryfikacji charakteru nabywanych usług, aby ustalić, które z nich są objęte ograniczeniem.
- Zastosowanie wyłączenia
Jeżeli w dalszym ciągu limit jest przekroczony należy zweryfikować czy można skorzystać z ww. wyłączeń (np. dla kosztów bezpośrednio związanych z wytworzeniem towaru lub świadczeniem usługi). W przypadku wysokiej nadwyżki limitowanych kosztów usług warto rozważyć złożenie wniosku o wydanie APA w celu zabezpieczenia kosztów przed ich wyłączeniem w CIT. Decyzje APA dla wniosków złożonych do końca 2019 r. będą chroniły koszty poniesione w 2018 i 2019 r.
Jeżeli są Państwo zainteresowani tym tematem chętnie pomożemy w:
- określeniu limitu,
- identyfikacji charakteru usług,
- weryfikacji możliwości wyłączenia,
- przygotowaniu wniosku APA.
Zapraszamy również na szkolenie otwarte, które odbędzie się w Poznaniu 19.12. – będziemy na nim omawiać także to zagadnienie. Szczegóły tutaj.
Zapraszamy do kontaktu!