Samofakturowanie w relacjach z zagranicznymi kontrahentami a KSeF
Jeśli podmiot zagraniczny, który nie ma obowiązku korzystania z KSeF będzie świadczył usługi opodatkowane w Polsce na zasadzie odwrotnego obciążenia i polski nabywca będzie dokonywał samofakturowania, to faktura taka będzie musiała być wystawiona w KSeF. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 3 stycznia 2024 r.
Wystawianie faktur w KSeF będzie obligatoryjne dla:
- polskich podatników VAT czynnych (tj. podatników posiadających w Polsce siedzibę lub miejsce zamieszkania);
- podatników VAT czynnych posiadających w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej (VAT FE), o ile bierze ono udział w transakcji.
Obowiązek fakturowania w KSeF nie obejmie więc m.in. podmiotów zagranicznych nieposiadających:
- siedziby na terytorium Polski;
- stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium Polski.
Wyjątkiem od tej zasady będzie jednak przypadek samofakturowania, czyli sytuacja, w której nabywca na skutek porozumienia ze sprzedawcą wystawia faktury w jego imieniu i na jego rzecz.
W tym kontekście można wyróżnić dwa przypadki:
1. Jeśli przedsiębiorca zagraniczny (niemający obowiązku korzystania z KSeF) będzie świadczył usługi na rzecz polskiego podatnika (opodatkowane w Polsce na zasadzie odwrotnego obciążenia) i polski podatnik będzie wystawiał faktury za zagranicznego przedsiębiorcę na zasadzie samofakturowania, to faktura taka będzie musiała być wystawiona przez KSeF.
Stanowisko takie zostało potwierdzone w niedawno wydanej interpretacji z 3 stycznia 2024 r. (nr 0112-KDIL1-3.4012.490.2023.1.JK). Wnioskodawca będący polskim podatnikiem twierdził, że nie ma obowiązku wystawiania faktur przy użyciu KSeF w przypadku, gdy faktury te są wystawiane w ramach procedury samofakturowania w imieniu i na rzecz zagranicznego kontrahenta, jeśli ten nie ma w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności. Formalnie będą to bowiem faktury podmiotu zagranicznego, a ten zgodnie z art. 106ga ust. 2 pkt 1 nie ma obowiązku korzystania z KSeF.
Z tym stanowiskiem nie zgodził się Dyrektor KIS. Wyjaśnił, że wyłączenie przewidziane w tym przepisie nie dotyczy procedury samofakturowania. Faktura wystawiana w imieniu i na rzecz zagranicznego dostawcy powinna zostać wystawiona według przepisów obowiązujących w kraju, na który przypada miejsce dostawy.
Rozwiązanie takie wiąże się z szeregiem problemów związanych m.in. z uprawnieniami do wystawiania faktur w KSeF (zagraniczny kontrahent powinien udzielić polskiemu nabywcy uprawnień do wystawiania faktur w ramach samofakturowania).
2. Gdy polski podmiot zobowiązany do wystawiania faktur ustrukturyzowanych upoważni do wystawiania faktur podmiot zagraniczny, który nie ma obowiązku korzystania z KSeF – zgodnie z projektowanymi przepisami, faktury takie nie będą musiały być wystawiane w ramach KSeF.
W Rządowym Centrum Legislacji jest obecnie procedowany projekt rozporządzenia MF w sprawie przypadków odpowiednio udokumentowanych dostaw towarów lub świadczenia usług, w których podatnik nie ma obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych, który przewiduje, że w tej sytuacji zagraniczny podatnik nie będzie miał obowiązku wystawienia faktury w KSeF.