Raportowanie CbC to mechanizm automatycznej wymiany między krajami informacji podatkowych o jednostkach działających w ramach grup kapitałowych.
Obowiązek
Obowiązek CbC dotyczy podmiotów należących do grupy, której skonsolidowane przychody przekroczyły 750 mln EUR lub równowartość tej kwoty. W przypadku, gdy skonsolidowane sprawozdanie sporządzone jest w PLN, limit ten wynosi 3,25 mln PLN.
Raportowanie składa się z dwóch elementów:
- informacji o grupie podmiotów, czyli formularz CbC-R (składany przez jeden podmiot dla całej grupy, najczęściej podmiot dominujący),
- powiadomienia CbC-P.
Powiadomienie
Istotą powiadomienia CbC-P jest wskazanie jednostki składającej w ramach grupy informację CbC-R wraz ze wskazaniem państwa jej złożenia. CbC-P składa zarówno jednostka zobowiązania do złożenia CbC-R (jednostka dominująca lub wyznaczona), jak i pozostałe jednostki wchodzące w skład grupy.
Termin
Powiadomienie CbC-P składa się w terminie 3 miesięcy od dnia zakończenia sprawozdawczego roku obrotowego grupy podmiotów. W przypadku roku obrotowego zgodnego z rokiem kalendarzowym, termin na złożenie CbC-P za 2022 r. upływa z końcem marca 2023 r. Ewentualne przedłużenie terminu na CIT nie wpływa na ten termin.
Formularz
CbC-P składa się elektronicznie za pośrednictwem systemu e-Deklaracje. Składając powiadomienie za 2022 rok właściwe jest użycie wzoru CbC-P (2), który dostępny jest tutaj.
Wyjaśnienia
Na stronie Ministerstwa Finansów opublikowano nową wersję dokumentu „CbC Raportowanie według krajów”. Aktualna informacja w formie pytań i odpowiedzi dostępna jest tutaj.