Jaką formę zatrudnienia programisty wybrać?
0 (0)

16.11.2021

Zatrudniasz programistów w swojej firmie? A może jesteś programistą i planujesz rozpocząć współpracę z jakąś firmą? Warto zastanowić się, jaką formę zatrudnienia programisty wybrać. Będzie to determinowało wysokość obciążeń podatkowych i składek ZUS – a te w przypadku programistów mogą być wysokie z uwagi na poziom zarobków takich osób.

Pobierz wersję PDF

Umowa o pracę

Umowa o pracę to podstawowa forma zatrudniania pracowników.

Może się ona sprawdzić także w przypadku programistów. Należy przy tym pamiętać, że może wystąpić tu opodatkowanie według stawki 32%. Stawka ta będzie miała zastosowanie do dochodów (przychody pomniejszone o koszty ich uzyskania i o składki na ubezpieczenie społeczne) powyżej 85.528 zł w ciągu roku. Od nowego roku, wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu, próg ten zostanie podwyższony do 120.000 zł.

Zasadniczo standardowe koszty uzyskania przychodów  w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę wynoszą 250 zł miesięcznie (3.000 zł rocznie). W przypadku programistów koszty te mogę być podwyższone aż do 50% przychodów. To naprawdę sporo, lecz chcąc skorzystać z preferencyjnych kosztów, trzeba spełnić szereg warunków. M.in. programista musi być twórcą (autorem) programu komputerowego, powinien przenieść na pracodawcę majątkowe autorskie prawa do utworu, a wszystkie te aspekty powinny być odpowiednio udokumentowane.

 Umowa o współpracy – B2B

Coraz częściej firmy podejmują współpracę z programistami na podstawie umowy o współpracę – programista zakłada własną działalność gospodarczą i strony rozliczają się na zasadzie firma-firma. W takich sytuacjach należy pamiętać, żeby tak ułożyć współpracę, aby nikt nie mógł uznać, iż tak naprawdę spełnia ona cechy umowy o pracę.

W takim przypadku programista ma możliwość wyboru formy opodatkowania jak każdy inny przedsiębiorca. Ponadto zaletą tej formy współpracy jest to, że programista może pomniejszać przychody o rzeczywiście poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością, np. zakup sprzętu komputerowego, zakup kursów czy szkoleń, itd.

B2B i skala podatkowa

Wybór przez programistę opodatkowania dochodów według skali podatkowej w zasadzie niczym się nie różni od umowy o pracę, jeżeli chodzi o wysokość stawki podatku – stawka w obu przypadkach wynosi odpowiednio 17 lub 32%. Ponieważ próg dochodów, do którego ma zastosowanie wyższy próg podatkowy jest stosunkowo niski (dochody powyżej 85.528 zł) wiele osób decyduje się na podatek liniowy.

 B2B i podatek liniowy

Podatek liniowy oznacza opodatkowanie dochodów według stawki 19%. Niestety na podatku liniowym nie można skorzystać ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem oraz odliczyć ulgi na dzieci.

Ponadto wraz z Polskim Ładem podatek liniowy stanie się mniej atrakcyjny niż dotychczas. Podatnicy nie będą mogli odliczyć składki zdrowotnej (podobnie zresztą jak na skali) ani skorzystać z tzw. „ulgi dla klasy średniej”. Znacznie wzrośnie poziom dochodów, od którego będzie opłacało się przejść na podatek liniowy.

B2B i ryczałt

Programiści prowadzący działalność gospodarczą mogą też wybrać formę opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Stawka podatku wynosi obecnie 15%, a projekt przepisów Polskiego Ładu obniża ją do 12%.

Trzeba pamiętać jednak, że przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie ma możliwości pomniejszenia przychodów o koszty jego uzyskania. Chodź z drugiej strony programiści mogą mieć niewielkie koszty uzyskania przychodów, więc ta forma opodatkowania może być naprawdę atrakcyjna.

B2B i IP Box

Prowadząc, jako programista, własną działalność gospodarczą, istnieje możliwość skorzystania z preferencyjnego opodatkowania osiąganych dochodów stawką 5% PIT.

Preferencję stosuje się, jeżeli programista prowadzi działalność badawczo-rozwojową, w wyniku której powstaje kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Za kwalifikowane prawo własności intelektualnej uznaje sią m.in. autorskie prawo do programu komputerowego.

Podobnie jak przy korzystaniu z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów (50% przychodów) z umowy o pracę, programista może stosować niższą stawkę PIT, o ile spełni szereg warunków. M.in. trzeba prowadzić ewidencję czasu pracy poświęconego na działalność twórczą, ewidencję wydatków poniesionych na tworzenie programu komputerowego, stosować skomplikowany wskaźnik NEXUS do wyliczenia dochodu opodatkowanego 5% stawką PIT.

Jak widać, programiści mogą współpracować z firmami na podstawie różnych umów. Wybór odpowiedniej, powinien zależeć od wysokości wynagrodzenia, ponoszonych kosztów, ale też elastyczności stron, czy odpowiedzialności wobec osób trzecich.

Nasze szkolenie

Te zagadnienia będą omawiane przez nas na szkoleniu „Podatki dla programisty – freelancera”, które odbędzie się 30 listopada 2021 r.

Szczegóły tutaj

Kliknij, żeby ocenić ten post!
Podziel się artykułem:

Komentarze

0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *