Nowelizacja rozporządzenia JPK
0 (0)

13.07.2021

1 lipca 2021 r. weszło w życie także rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu JPK_VAT (Dz. U. poz. 1179; link). Do rozliczenia za czerwiec 2021 r. stosuje się jeszcze przepisy dotychczasowe.

Najważniejsze zmiany

  1. Wprowadzono możliwość zbiorczego wykazywania w JPK_VAT paragonów z NIP do 450 zł wystawionych zgodnie z art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT, oraz faktur dokumentujących przejazd autostradą płatną lub przejazd na dowolną odległość, wystawianych w formie biletu jednorazowego.
  2. Doprecyzowano przepisy odnoszące się do oznaczeń niektórych grup towarów i usług (GTU) oraz procedur specjalnych. Doprecyzowano zapisy wskazując odniesienie do kodów CN wg Nomenklatury scalonej (CN 2020) lub powołując się na klasyfikację PKWiU 2015.
  3. Wyłączono stosowanie oznaczeń GTU do dokumentów „RO” i „WEW”.
  4. Wyłączono stosowanie symboli procedur do dokumentów „RO”.
  5. Wyłączono stosowanie oznaczenia „TP” w przypadku dostaw towarów oraz świadczenia usług, gdy powiązania między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą wynikają wyłącznie z powiązania ze Skarbem Państwa lub jednostkami samorządu terytorialnego lub ich związkami. W pozostałym zakresie powiązań pomiędzy wykonującym transakcję a nabywcą – istnieje obowiązek oznaczenia transakcji “TP” – niezależnie od wartości transakcji.
  6. Wprowadzono możliwość wykazywania w ewidencji zmniejszenia podatku naliczonego dokumentem „WEW” (jeśli nabywca nie otrzymał faktury korygującej do dnia przesłania ewidencji).
  7. Uchylono przepisy dotyczące stosowania oznaczenia „MPP”. Oznaczenie MPP nie będzie występowało w części ewidencyjnej JPK_V7 – zarówno po stronie sprzedającego, jak i po stronie nabywcy.
  8. Wprowadzono obowiązek wykazania w ewidencji daty upływu terminu płatności lub daty dokonania zapłaty w przypadku korekt przy uldze na złe długi.

Pobierz wersję PDF

 

W przypadku zainteresowania zagadnieniem, zapraszamy do kontaktu biuro@abctax.com.pl

Nie zapomnij sprawdzić, co słychać na naszym Facebooku i Linkedinie!

Facebook                Linkedin

Kliknij, żeby ocenić ten post!
Podziel się artykułem:

Komentarze

0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *