Obligatoryjny KSEF o krok bliżej
0 (0)

01.08.2023

 

28 lipca 2023 r. Sejm odrzucił senackie weto dotyczące ustawy o KSEF. Aktualnie ustawa czeka na podpis Prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw.

W konsekwencji, KSEF najprawdopodobniej wejdzie w życie 1 lipca 2024 r. dla czynnych podatników VAT, a od 1 stycznia 2025 r. będzie obowiązywać także podmioty zwolnione z podatku VAT.

KSEF to system informatyczny służący do wystawiania, otrzymywania i przechowywania elektronicznych faktur ustrukturyzowanych, które obecnie funkcjonują obrocie gospodarczym jako jedna z dopuszczonych (fakultatywnych) form dokumentowanej transakcji, obok faktur papierowych i elektronicznych. Z momentem wejścia w życie obligatoryjnego KSEF, będzie to jedyna możliwa forma wystawiania faktur.

Najważniejsze założenia ustawy o KSEF to:

  1. korzystanie z KSEF ma być obowiązkowe dla podmiotów mających siedzibę na terytorium Polski oraz dla podmiotów zagranicznych, których stałe miejsce prowadzenia działalności dla celów VAT znajduje się w Polsce – dla podmiotów zagranicznych zalecana jest zatem weryfikacja, czy prowadzą działalność w Polsce, która kreuje VAT FE;
  2. obligatoryjne e-fakturowanie obejmie transakcje dokonywane pomiędzy przedsiębiorcami (B2B) oraz pomiędzy przedsiębiorcami a organami (B2G);
  3. faktury konsumenckie (B2C) nie będą podlegać KSEF;
  4. bilety pełniące funkcję faktury nie będą objęte KSEF;
  5. faktury wystawione przy wykorzystaniu procedury OSS i IOSS nie będą podlegać KSEF;
  6. noty korygujące zostaną zlikwidowane.

Z uwagi na fakt jak wielu obszarów dotyka KSEF (tj. aspektów finansowo-księgowych, prawnych, jak i technicznych) warto z wyprzedzeniem przygotować się do wprowadzenia e-faktur.

 

Pobierz wersję PDF

Kliknij, żeby ocenić ten post!
Podziel się artykułem:

Komentarze

0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *