W ostatnim czasie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (DKIS) odmawia wydania interpretacji dla członków zarządu, którzy chcą świadczyć na rzecz spółki usługi. Dotyczy to również osób, które chcą zrezygnować z zasiadania w zarządzie i zamierzają rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej, wykonując usługi na rzecz spółki.
Nie można skorzystać z preferencji
Przedsiębiorcy zwracają się do DKIS z prośbą o potwierdzenie możliwości zastosowania wybranej przez nich formy opodatkowania, np. ryczałtu do usług świadczonych w ramach prowadzonej przez siebie działalności.
DKIS odmawia wydania interpretacji. Zdaniem Organu, działanie na rzecz spółki w podwójnym charakterze (jako aktualny / były członek zarządu i jako przedsiębiorca) jest sztuczne, ponieważ ma na celu osiągnięcie korzyści podatkowej – nawet jeżeli zakres usług wykonywanych w ramach działalności gospodarczej nie pokrywa się w pełni z zakresem obowiązków zarządczych.
Możliwe jest bowiem korzystniejsze opodatkowanie dochodów na podstawie B2B niż na podstawie umowy regulującej obowiązki członka zarządu.
Nie ma znaczenia przy tym to, że celem zawarcia nowej umowy jest np. wprowadzenie czytelnego podziału pomiędzy zarządzaniem spółką, a innymi wykonywanymi na jej rzecz usługami.
Podejście fiskusa do omawianej kwestii stało się bardziej rygorystyczne. Co gorsze, sądy administracyjne przyznają DKIS rację (np. nieprawomocny wyrok WSA w Poznaniu z 30 maja 2023 r., sygn. I SA/Po 6/23).
Rekomendacje ABC TAX
Aby uniknąć ryzyka kwestionowania przez urząd skarbowy rozliczeń PIT należy dokonać weryfikacji, czy usługi świadczone na podstawie umowy B2B różnią się od obowiązków członka zarządu. Istotne jest zatem szczegółowe określenie w umowach ich zakresu. Warto również dokumentować świadczone usługi niematerialne fakturami.
Być może ww. działania ograniczą wysokie na ten moment ryzyko zakwestionowania przez organ przyjętej przez przedsiębiorcę preferencyjnej formy opodatkowania.