ABC KSeF Point #4
0 (0)

24.01.2024

 

Obowiązkowy KSeF odroczony

 

W ubiegły piątek, 19 stycznia 2024 r. odbył się briefing prasowy Ministra Finansów Andrzeja Domańskiego. Podczas briefingu zapowiedziano odroczenie wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur.

Dlaczego obligatoryjny KSeF został odroczony?  

  • Zdaniem MF głównym problemem jest przepustowość systemu, która z jednej strony może uniemożliwić przedsiębiorcom wystawianie faktur, a z drugiej strony może powodować zatory w płynności działalności gospodarczej.
  • MF zwrócił uwagę, że priorytetem jest bezpieczeństwo obrotu gospodarczego oraz stabilność prowadzenia działalności gospodarczej. Andrzej Domański odniósł się do chaosu związanego z wprowadzeniem Nowego Ładu wskazując, że takiej sytuacji rządzący chcieliby uniknąć.
  • Zwrócono również uwagę na problemy informatyczne wynikające z pojawiających się błędów, w tym przede wszystkim możliwości wystawienia faktur w trakcie awarii systemu.

Czy wiemy jaki jest nowy termin wdrożenia KSeF?

  • Nowy termin nie jest znany, ale zapowiedziano, że: (i) na pewno nie będzie to rok 2024 oraz (ii) Ministerstwo na pewno z obligatoryjnego KSeF nie zrezygnuje.
  • Ministerstwo zapowiedziało, że data wejścia w życie obligatoryjnego KSeFu będzie wynikiem audytu zewnętrznego, który zostanie przeprowadzony w najbliższym czasie.

Ponieważ KSeF w wersji obligatoryjnej jest obecnie uchwalony (odpowiednie przepisy / zmiany zostały już wprowadzone w ustawie o VAT oraz innych przepisach prawa), to odroczenie KSeF będzie wymagało zmian legislacyjnych, na które czekamy.

Co dalej z Forum ABC KSeF?

Przesunięcie wejścia w życie obligatoryjnego KSeF jest informacją, której większość z Państwa oczekiwała i przyjęła z ulgą. Jednocześnie jednak warto pamiętać, że Ministerstwo Finansów nie planuje wycofania się z tego projektu, a jedynie odracza jego wejście w życie. W związku z tym warto wykorzystać ten dodatkowy czas, aby lepiej przygotować się do obligatoryjnego KSeF. Nasze Forum ABC KSeF będzie dla Państwa kontynuowane w dotychczasowej formule przez kolejne 6 miesięcy, tj. do końca 2024 r. W ramach Forum na bieżąco będziemy informować Państwa o propozycjach / zmianach przedstawianych przez Ministerstwo Finansów i je szczegółowo omawiać.

Zapraszamy zatem na kolejne spotkanie w ramach Forum KSeF!

 

Pobierz wersję PDF

Kliknij, żeby ocenić ten post!
Podziel się artykułem:

Komentarze

0