ABC KSeF Point #6
0 (0)

07.02.2024

Termin obligatoryjnego KSeF poznamy na przełomie kwietnia i maja 2024 r.

2 lutego 2024 r. odbyło się spotkanie Ministerstwa Finansów i Rzecznika MŚP oraz organizacji i stowarzyszeń zrzeszających Przedsiębiorców i Biura Rachunkowe. Podczas spotkania poinformowano, że nowa data obowiązkowego korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) zostanie ogłoszona na przełomie kwietnia i maja 2024 r., na podstawie analiz i procesów audytowych. Z kolei 9 lutego 2024 r. MF ogłosi harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności systemu KSeF.

  • Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, na przełomie kwietnia i maja zostanie zakończona analiza i proces audytu technicznego KSeF, a także zostanie podany nowy termin wejścia w życie KSeF.
  • Główne założenia KSeF nie ulegną zmianie. W czasie spotkania informacyjnego przedstawiciele resortu podkreślali, że rozpoczęcie konsultacji nie oznacza, że prace dotyczące rozwiązań prawnych i funkcjonalności systemu zaczynają się od początku. Część przedsiębiorców włożyło już wiele sił i środków w przygotowanie do korzystania z KSeF. Ministerstwo zapewniło, że analizując propozycje ewentualnych zmian, będą patrzyli na nie również pod kątem kosztów dla przedsiębiorców.
  • Na chwilę obecną MF deklaruje brak zasadniczych zmian w schemie e-faktury, przepisach dotyczących daty wystawienia e-faktury czy przepisach dotyczących konieczności podawania numeru KSeF w przelewach.
  • Kwestiami wymagającymi dalszej dyskusji są zdaniem MF: faktury dla konsumentów; faktury wystawiane z kasy fiskalnej i paragony z NIP; obowiązkowy KSeF dla podatników zwolnionych; przepisy w zakresie sankcji.
  • Ministerstwo Finansów zapowiedziało także większą aktywność informacyjną m.in. poprzez zorganizowanie specjalnej infolinii KSeF, czy też przygotowanie odpowiedzi na pytania dotyczące KSeF. W 400 Urzędach Skarbowych mają się odbywać warsztaty z korzystania z Aplikacji Podatnika i innych narzędzi KSeF.

Pobierz wersję PDF

Kliknij, żeby ocenić ten post!
Podziel się artykułem:

Komentarze

0