Raportowanie schematów transgranicznych do 31 stycznia 2021 r.
5 (2)

19.01.2021

Raportowanie schematów transgranicznych do 31 stycznia 2021 r.

 

Ponowne raportowanie schematów

Do 31 stycznia 2021 r. korzystający muszą ponownie zgłosić schematy transgraniczne. Ponowne raportowanie dotyczy schematów transgranicznych, jeśli pierwszej czynności związanej z wdrażaniem schematu dokonano w okresie od 26 czerwca 2018 r. do 30 czerwca 2020 r. Numer schematu (NSP) wydany wcześniej dla takiego już zaraportowanego transgranicznego schematu staje się nieważny z dniem 1 lipca 2020 r.

W konsekwencji zgłoszone do dnia 30 czerwca 2020 r. schematy podatkowe podlegają obowiązkowi ponownego ich zaraportowania.

Ponowne raportowanie dotyczy wszystkich podmiotów: promotora, korzystających i wspomagających. Terminy na ponowne zaraportowanie są następujące:

  • do 31 grudnia 2020 r. – dla promotora;
  • do 31 stycznia 2021 r. – dla korzystającego;
  • do 28 lutego 2021 r. – dla wspomagającego.

 

Zmiany w podpisywaniu MDR-3

Przypominamy, że od 1 lipca zmianie uległy także wymogi dotyczące podpisywania MDR-3. Do tej pory formularz ten musiał być podpisywany przez wszystkich członków zarządu spółki prawa handlowego. Obecnie wystarczą podpisy osób uprawnionych do reprezentacji.

 

Rozszerzony katalog rajów podatkowych

Katalog rajów podatkowych rozszerzył się o kraje znajdujące się w wykazie unijnym. Schemat podatkowy występuje m.in. w przypadku zaliczenia do kosztów podatkowych transgranicznych płatności pomiędzy podmiotami powiązanymi mających siedzibę na terytorium tzw. rajów podatkowych. Do 30 czerwca 2020 r., obowiązywała lista rajów podatkowych zgodna z przepisami polskich ustaw o PIT/CIT. Od 1 lipca 2020 r. Minister Finansów ogłasza obwieszczeniem listę krajów i terytoriów wskazanych w wykazie unijnym (jurysdykcje niechętne współpracy dla celów podatkowych), które nie zostały ujęte w wykazie obowiązującym na podstawie przepisów o podatkach dochodowych.

 

Numer zgłoszenia schematu podatkowego transgranicznego (NZSPT)

Od 1 lipca 2020 r., obok standardowego numeru schematu podatkowego (NSP) funkcjonuje numer zgłoszenia schematu podatkowego transgranicznego (NZSPT), który nadawany jest w celu wymiany informacji podatkowych z innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej oraz w ograniczonym zakresie z Komisją Europejską.

 

___

Pobierz wersję PDF

W przypadku zainteresowania zagadnieniem, zapraszamy do kontaktu biuro@abctax.com.pl

Nie zapomnij sprawdzić, co słychać na naszym Facebooku i Linkedinie!

Facebook                Linkedin

Kliknij, żeby ocenić ten post!
Podziel się artykułem:

Komentarze

0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *