Zwolnienie z WHT odsetek i należności licencyjnych Interpretacja ogólna MF
5 (2)

09.12.2024

20 listopada 2024 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną nr DD9.8202.2.2024 dotyczącą niektórych warunków zwolnienia odsetek i należności licencyjnych z WHT.

Interpretacja dotyczy tożsamej problematyki co dotycząca dywidend interpretacja ogólna z 15 listopada 2024 r. nr DD9.8202.2.2024 (patrz nasz artykuł: link). MF tym razem przedstawił nieco odmienne wnioski.

Przepisy

Odsetki i należności licencyjne podlegają zasadniczo opodatkowaniu podatkiem u źródła wg stawki 20%. Przy spełnieniu warunków wskazanych m.in. w art. 21 ust. 3 i ust. 3c ustawy o CIT zastosować można zwolnienie. Interpretacja ogólna dotyczy dwóch z nich:

  • uzyskującym przychody z tytułu odsetek lub należności licencyjnych jest spółka podlegająca w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,
  • spółka, o której mowa powyżej, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Dotychczasowe stanowisko organów

Organy i sądy administracyjne twierdzą, że zwolnienie z WHT nie może być stosowane, gdy podmiot uzyskujący przychód korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym w jakiejkolwiek części swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania. Zdaniem organów dotyczy to wszelkich zwolnień z opodatkowania, w tym również zwolnień przedmiotowych, które uniemożliwiają zastosowanie zwolnienia.

Wątpliwości budzi przy tym to, czy warunek niekorzystania ze zwolnienia z opodatkowania od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania jest spełniony w przypadku braku zapłaty podatku ze względu na ponoszenie przez podatnika strat.

Wnioski wynikające z interpretacji ogólnej

Podobnie jak w przypadku interpretacji dotyczącej WHT od dywidend, MF uznał, iż określony w art. 21 ust. 3 pkt 2 ustawy CIT warunek “podlegania opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania” wskazuje, że podmiot, który uzyskuje odsetki i należności licencyjne powinien być podatkowym rezydentem w UE / EOG.

Z kolei interpretując art. 21 ust. 3c ustawy o CIT, MF stwierdził, że warunek niekorzystania przez odbiorcę odsetek lub należności licencyjnych „ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania” należy rozumieć w ten sposób, że odbiorca takich płatności nie korzysta w państwie swojej rezydencji podatkowej ze:

  • zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym ani od całości uzyskiwanych dochodów, ani ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym określonych kategorii dochodów, lub
  • szczególnych zasad opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów uzyskiwanych z tytułu otrzymanych przez podmiot odsetek lub/i należności licencyjnych.

Dodatkowo, w ocenie MF, jeżeli ze względu na indywidualną sytuację danego podatnika, podatnik ten od uzyskanego dochodu faktycznie nie płaci w danym okresie (roku) w kraju swojej rezydencji podatku dochodowego (gdyż np. rozlicza poniesioną stratę podatkową), to sytuacja taka nie oznacza, że kryterium niekorzystania ze zwolnienia z opodatkowania nie jest spełnione.

Minister zaznaczył jednocześnie, że w każdym przypadku należy ocenić czy skorzystanie ze zwolnienia z WHT:

  1. nie było sprzeczne w danych okolicznościach z przedmiotem lub celem przepisów lub
  2. nie było głównym lub jednym z głównych celów dokonania transakcji lub innej czynności albo wielu transakcji lub innych czynności, a sposób działania był sztuczny.

Komentarz ABC Tax

Wydaną interpretację indywidualną należy ocenić pozytywnie pod kątem uznania, iż preferencje w WHT przysługują podatnikom, którzy ponieśli stratę (i z tego względu nie płacą podatku dochodowego).

Niemniej jednak, sformułowanie przepisu „nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania” budzi wątpliwości. Przepis ten jest bowiem różnie interpretowany w zależności od rodzaju płatności, której dotyczy.

W przypadku odsetek i należności licencyjnych MF wskazuje, że nie jest możliwe korzystanie przez podatnika z zarówno zwolnień podmiotowych, jak i przedmiotowych. Przy dywidendach z kolei interpretacja tak samo brzmiącego przepisu jest węższa, tj. mówi się jedynie o braku możliwości korzystania ze zwolnień podmiotowych.

Powyższe jest spowodowane odmienną specyfikacją unijnych dyrektyw dotyczących dywidend oraz odsetek i należności licencyjnych.

Niemniej jednak wydaje się, że aby uniknąć wątpliwości przy stosowaniu omawianych przepisów, te w przypadku dywidend oraz odsetek i należności licencyjnych powinny być sformułowane odmienne.

 

Pobierz wersję PDF

Kliknij, żeby ocenić ten post!
Podziel się artykułem:

Komentarze

0