Szanowni Państwo,
parlament UK w wymaganym terminie (do 29.03.2019 r.) nie zatwierdził umowy o wystąpieniu z UE, a więc możliwy jest tzw. „twardy brexit”, tj. wystąpienie UK z UE bez umowy już z dniem 12.04.2019 r.
Zgodnie z najnowszymi informacjami premier UK zamierza jednak wnioskować o przedłużenie terminu wystąpienia do 30.06.2019 r. Przewodniczący Rady Europejskiej chce natomiast przedłużenia o rok. Prawdopodobnie nowe ustalenia pojawią się po zwołanym na 10.04.2019 r. nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Europejskiej.
Do czasu wystąpienia UK z UE nic się nie zmieni w rozliczeniach / transakcjach dokonywanych z podmiotami z UK. Tak jak do tej pory dostawy do / z tego kraju będą stanowiły WDT / WNT.
Niemniej jednak w przypadku tzw. „twardego brexitu” UK stanie się państwem trzecim bez żadnych przejściowych uzgodnień. Oznacza to, że już od tej daty transport towarów do / z UK będzie podlegał wszystkim wymogom i reżimom celnym i VAT jak dla eksportu / importu towarów.
Jeżeli natomiast wystąpienie UK z UE nastąpiłoby po zaakceptowaniu umowy o wystąpieniu to przez określony w umowie okres przejściowy, tj. do końca 2020 r. (z możliwością przedłużenia) zachowane zostałyby dotychczasowe zasady obrotu towarowego. UK wciąż pozostawałoby częścią jednolitego rynku, a więc dostawy do / z tego kraju byłyby rozliczane na dotychczasowych zasadach. Wynegocjowana umowa o wyjściu UK z UE przewiduje bowiem m.in. zasadę „stand still” (utrzymanie stanu obecnego) w kontekście obrotu towarowego.
Zarówno tzw. „twardy brexit”, ani jego data nie są jeszcze przesądzone, jednak już teraz warto przygotować się na najgorszy wariant – „twardy brexit” i konieczność dokonywania odpraw celnych bez żadnego okresu przejściowego.
Jeżeli ten temat Państwa interesuje, zapraszamy do kontaktu z nami.
Pozdrawiamy, Zespół ABC Tax