Trwała zabudowa meblowa | 8% stawka VAT
0 (0)

26.06.2020

 

 

27 maja 2020 r. została opublikowana interpretacja ogólna Ministra Finansów w zakresie opodatkowania właściwą stawką VAT świadczenia polegającego na wykonaniu trwałej zabudowy meblowej w obiektach budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym (dostępna tutaj).

Przypomnijmy, że wydana interpretacja zmienia poprzednio wydaną interpretacje z dnia 31 marca 2014 r. (dostępna tutaj).

Problem dotyczy klasyfikacji wykonania zabudowy meblowej dla celów VAT. Wątpliwości dotyczą czy czynność ta stawowi dostawę towaru czy świadczenie usług.

 

Uchwała NSA

24 czerwca 2013 r. NSA podjął uchwałę, w której uznał, że świadczenie polegające na:

  1. zaprojektowaniu,
  2. dopasowaniu,
  3. przymocowanie komponentów do trwałych elementów konstrukcyjnych obiektu budowlanego może korzystać z obniżonej stawki VAT.

Uchwała nie rozwiała wątpliwości podatników co do właściwego sposobu opodatkowania VAT. Pojawiła się wątpliwość interpretacji związanej z trwałością połączenia zabudowy z obiektem objętym społecznym programem mieszkaniowym.

 

Interpretacja ogólna z 31 marca 2014 r.

Nad dylematem trwałości połączenia zabudowy z obiektem pochylił się Minister Finansów w interpretacji ogólnej z dnia 31 marca 2014 r. Z interpretacji ogólnej wynika, że „obniżona stawka podatku nie może znaleźć zastosowania w sytuacji, gdy wykonana, nawet według indywidualnego projektu, zabudowa meblowa jest przytwierdzana do ściany lub podłogi jedynie w sposób, który może być również stosowany przy montażu mebli „wolnostojących”, co skutkuje możliwością demontażu tej zabudowy bez uszkodzenia samej zabudowy, jak i konstrukcji budynku/lokalu”.

 

Interpretacja ogólna z 27 maja 2020 r.

W interpretacji ogólnej z 2020 r. wskazano, że stawka 8% mogłaby mieć zastosowanie w przypadku wykonania „na zamówienie” szafy wnękowej na wymiar, w sytuacji, gdy:

  • montaż nastąpi za pomocą kołków i wkrętów, a szafa funkcjonować będzie w oparciu o elementy konstrukcyjne obiektu budowlanego lub jego części, z wykorzystaniem tylnej i bocznych ścian jako ścian montowanego mebla,
  • po demontażu szafa jest niezdatna do użytku, nie pełni funkcjonalnej roli mebla ze względu na wykorzystanie elementów obiektu budowlanego do określenia zakresu konstrukcyjnego szafy, która pełniła rolę mebla.

Podatnicy nie są uprawnieni do skorzystania ze stawki 8% w przypadku, gdy:

  • zamontowane meble mogą stać się przedmiotem powtórnego montażu w innym dowolnym miejscu, tj. mogą pełnić dalej funkcję użytkową mebla ze względu na brak istotnego powiązania z elementami konstrukcyjnymi obiektu budowlanego,
  • meble zostały zamontowane do obiektów budowlanych za pomocą haków mocujących, a ich związek z elementami konstrukcyjnymi danego obiektu budowalnego nie pozostaje na tyle istotny, aby uznać takie działanie za modernizacje.

W powyższych przypadkach elementami dominującymi w świadczeniu będzie dostawa towaru mebla, a usługi z tym związane (zaprojektowanie, montaż) będą stanowiły usługi pomocnicze wobec dostawy.  

 

Pobierz wersję PDF

 

W przypadku zainteresowania zagadnieniem, zapraszamy do kontaktu

biuro@abctax.com.pl

 

Nie zapomnij sprawdzić, co słychać na naszym Facebooku i Linkedinie!

Facebook                Linkedin

Kliknij, żeby ocenić ten post!
Podziel się artykułem:

Komentarze

0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *