Wyrok TSUE z dnia 12 grudnia 2024 r., sygn. C-527/23
Stan faktyczny
Spółka X jest częścią grupy spółek. W 2016 r. Spółka X przejęła rumuńską spółkę Y. W celu świadczenia usług przez spółkę Y na rzecz klientów, spółka Y nabyła od spółek z grupy usługi administracyjne (m.in. usługi informatyczne i kadrowe). Usługi te były świadczone przez podmioty mające siedzibę poza Rumunią. Inne spółki z grupy także korzystały ze wspomnianych usług. Organ podatkowy wszczął kontrolę w zakresie podatku VAT wobec spółki X oraz spółki Y.
Stanowisko organów rumuńskich
W wyniku kontroli rumuński organ podatkowy odmówił prawa do odliczenia VAT zapłaconego przez spółkę Y z tytułu nabytych usług administracyjnych.
Organ podniósł, że:
- nie przedstawiono żadnego aktu ani dokumentu w celu wykazania związku pomiędzy nabytymi usługami a działalnością podatnika,
- przedstawione dokumenty nie wskazywały świadczonych usług, tożsamości osób, które świadczyły usługi czy okresu, w którym były te usługi świadczone,
- nie wykazano czy nabywane usługi administracyjne były dla spółki Y niezbędne.
Po oddaleniu przez rumuński organ podatkowy odwołania od decyzji, spółka X wniosła skargę o do odpowiedniego sądu w Rumunii, który zwrócił się z pytaniami prejudycjalnymi do TSUE.
Stanowisko organów TSUE
TSUE stanął na stanowisku, że na mocy dyrektywy VAT organ podatkowy nie może odmówić prawa do odliczenia VAT na podstawie subiektywnej oceny w zakresie niezbędności lub zasadności nabycia usług przez podatnika.
Dodatkowo, zdaniem TSUE bez znaczenia pozostaje fakt, że usługi administracyjne były świadczone jednocześnie na rzecz wielu beneficjentów.
TSUE przypomniał jednak, że jak wynika z utrwalonego orzecznictwa w zakresie odliczenia VAT, ciężar dowodu wykazania, że podatnik spełnia przesłanki skorzystania z odliczenia, spoczywa na podatniku.
Nasz komentarz
Organy podatkowe, nie tylko polskie, często podważają zasadność odliczenia VAT od nabywanych usług. Ten wyrok TSUE to z całą pewnością ukłon w stronę podatników. TSUE potwierdził, że odmowa odliczenia VAT nie powinna opierać się na ocenie organu czy nabycie usług było konieczne lub stosowne.
Co ciekawe, to nie pierwszy taki wyrok TSUE. W marcu 2024 r. TSUE uznał, że nie można odmówić podatnikowi prawa do odliczenia VAT z powodu zbyt niskich wyników sprzedaży, mimo że zgodnie z prawem włoskim spółka została uznana za tzw. spółkę fasadową, z uwagi na fakt, że przez 3 lata nie osiągnęła progu sprzedaży wyznaczonego przez włoskie prawo w celu przeciwdziałania powstawaniu podmiotów, które są nakierowane jedynie na osiągnięcie korzyści podatkowych (wyrok z dnia 7 marca 2024 r. w sprawie C-341/22).