Usługi budowlane: odwrotne obciążenie obejmuje też materiały
0 (0)

27.04.2017

Od 1 stycznia 2017 r. mechanizmem odwrotnego obciążenia objęte są niektóre usługi budowlane. Wymienione zostały one w załączniku nr 14 do ustawy o VAT. Warunkiem zastosowania odwrotnego obciążenia do tych usług jest świadczenie ich przez podwykonawcę.

Na tle tych regulacji powstało wiele wątpliwości. Jedna z nich dotyczy konieczności zastosowania odwrotnego obciążenia przy sprzedaży materiałów użytych do wykonania usługi budowlanej. Jest już jednak urzędowe stanowisko w tym zakresie.

Materiały objęte są odwrotnym obciążeniem

Takie stanowisko zajął dyrektor KIS w interpretacji z 5 kwietnia 2017 r. (1061-IPTPP2.4512.64.2017.2.KW).
Zdaniem organu, jeżeli przedmiotem sprzedaży jest kompleksowa usługa budowlana, budowlano-montażowa, bądź remontowa, to nie można wyodrębnić jej poszczególnych elementów do innej sprzedaży.

Świadczenie kompleksowe dla celów VAT powinno oceniać się bowiem według świadczenia głównego. W tym przypadku świadczeniem głównym jest usługa budowlana, a nie sprzedaż materiałów. Zatem jeżeli usługa budowlana podlega odwrotnemu obciążeniu, to materiały zużyte do jej wykonania również podlegają temu mechanizmowi.

Rozbicie poszczególnych elementów usługi w umowie nie ma żadnego wpływu na podatkową klasyfikację kompleksowej usługi budowlanej.

Jeżeli są Państwo zainteresowani stosowaniem mechanizmu odwrotnego obciążenia do usług budowlanych, bądź innymi zagadnieniami podatkowymi, zapraszamy do kontaktu.

Kliknij, żeby ocenić ten post!
Podziel się artykułem:

Komentarze

0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *