15 listopada 2024 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną nr DD9.8202.1.2024 dotyczącą stosowania warunków zwolnienia dywidend z WHT określonych w art. 22 ust. 4 pkt 2 i 4 ustawy o CIT (podleganie opodatkowaniu przez odbiorcę dywidendy).
Przepisy
Dywidendy podlegają zasadniczo opodatkowaniu podatkiem u źródła wg stawki 19%. Przy spełnieniu warunków wskazanych m.in. w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT zastosować można zwolnienie. Interpretacja ogólna dotyczy dwóch z nich:
- uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;
- spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.
Dotychczasowe stanowisko organów
Organy i sądy administracyjne wskazywały dotychczas, iż zastosowanie zwolnienia z WHT nie jest możliwe, jeżeli odbiorca dywidendy korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym w jakiejkolwiek części swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania. Dotyczyło to wszelkich zwolnień z opodatkowania, w tym również zwolnień przedmiotowych, które dyskwalifikowały podatnika z możliwości zastosowania preferencji w WHT.
Wnioski wynikające z interpretacji ogólnej
Minister Finansów uznał, iż wyrażony w art. 22 ust. 4 pkt 2 ustawy CIT warunek “podlegania opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania” wskazuje, że podmiot, który uzyskuje dywidendę powinien być podatkowym rezydentem w UE / EOG.
W odniesieniu do warunku z art. 22 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT „spółka nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania” wskazano, że warunku tego nie narusza fakt, że odbiorca dywidendy korzysta ze zwolnienia podatkowego o charakterze przedmiotowym w stosunku do otrzymywanej płatności.
Organ uznał przy tym m.in., iż brak zapłaty podatku dochodowego przez podatnika w danym roku podatkowym, który wynika z jego indywidualnej sytuacji (np. rozliczenie straty podatkowej czy osiąganie wyłącznie przychodów z dywidend) nie przesądza o tym, że ww. warunek z pkt 4 nie jest spełniony.
Minister zaznaczył jednocześnie, że w każdym przypadku należy ocenić czy skorzystanie ze zwolnienia z WHT:
- nie było sprzeczne w danych okolicznościach z przedmiotem lub celem przepisów lub
- nie było głównym lub jednym z głównych celów dokonania transakcji lub innej czynności albo wielu transakcji lub innych czynności, a sposób działania był sztuczny.
Komentarz ABC Tax
Wydaną interpretację indywidualną należy ocenić pozytywnie, tym bardziej, że orzecznictwo w tym zakresie było niejednolite.
Prawidłowo bowiem wskazano, że korzystanie ze zwolnień przedmiotowych nie powinno mieć wpływu na preferencje w WHT. Organy i sądy powinny zatem zmienić przyjmowane dotychczas niekorzystne dla podatników podejście.