Czym jest Ukraine Facility
Ukraine Facility to mechanizm wsparcia finansowego Unii Europejskiej, mający na celu odbudowę, modernizację i rekonstrukcję Ukrainy w latach 2024–2027. Program ten zakłada wsparcie w trzech głównych obszarach[1]:
- Filar I: Bezpośrednie finansowanie Ukrainy na realizację reform i inwestycji wynikających z przedstawionego planu odbudowy.
- Filar II: Tworzenie specjalnych ram inwestycyjnych w celu mobilizacji kapitału publicznego i prywatnego na rzecz odbudowy i rozwoju Ukrainy.
- Filar III: Pomoc techniczna dla ukraińskich władz i społeczeństwa obywatelskiego, wspierająca dostosowanie kraju do regulacji unijnych oraz wdrażanie kluczowych reform.
Znaczenie Ukraine Facility dla polskich przedsiębiorców
Dla polskiego biznesu szczególnie istotny jest Drugi Filar mechanizmu Ukraine Facility. Jego kluczowym elementem jest możliwość skorzystania z preferencyjnych pożyczek, które mają ułatwić przedsiębiorcom realizację projektów odbudowy Ukrainy.
Główną instytucją ze strony polskiej odpowiedzialną za wdrażanie powyższego instrumentu wsparcia w ramach Drugiego Filaru jest Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Pełni on kluczową rolę w organizowaniu procedur przetargowych, wyborze Partnerów Finansujących oraz nadzorowaniu procesu udzielania pożyczek.
W grudniu 2024 r. BGK ogłosił przetarg (nr DZZK/83/DIF/2024) na wybór Partnerów Finansujących, którzy będą odpowiadać za wdrażanie instrumentu „Pożyczka na udział w odbudowie Ukrainy”. Po zakończeniu tego procesu polskie firmy będą mogły ubiegać się o finansowanie na preferencyjnych warunkach.
Jakie firmy mogą skorzystać z preferencyjnych pożyczek
Zgodnie z informacją przedstawioną na stronie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej [2], pożyczki będą dostępne dla przedsiębiorstw z różnych sektorów, które posiadają odpowiednie doświadczenie, know-how oraz ofertę produktów i usług mogących wesprzeć proces odbudowy Ukrainy.
Środki te będzie można przeznaczyć na:
- eksport i import towarów oraz usług między Polską a Ukrainą,
- organizację transportu, magazynowania i logistyki związanej z dostawą dóbr konsumpcyjnych, materiałów budowlanych, maszyn, technologii i innych zasobów niezbędnych do realizacji projektów odbudowy,
- rozwój infrastruktury i zasobów pozwalających na udział w inwestycjach związanych z odbudową i modernizacją Ukrainy,
- współpracę polskich i ukraińskich firm w ramach wspólnych projektów gospodarczych.
Co dalej?
Szczegółowe warunki uzyskania preferencyjnych pożyczek zostaną przedstawione po zakończeniu procesu wyboru Partnerów Finansujących. Będziemy na bieżąco monitorować rozwój sytuacji i informować o wszelkich nowych możliwościach dla polskich przedsiębiorców w ramach mechanizmu Ukraine Facility.
Zapraszamy do śledzenia aktualności w materiałach ABC Tax – Ukraina Point!