Czy licencja wykorzystywana w celach komercyjnych jest licencją end-user?
0 (0)

14.10.2024

Podmioty gospodarcze bardzo często nabywają licencje użytkownika końcowego (end user, EULA – end-user license agreement), które wykorzystują w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.  Organy podatkowe zasadniczo akceptowały stanowisko, że płatności związane z tego typu licencją nie podlegają opodatkowaniu podatkiem u źródła (WHT).  W ostatnim czasie pojawiło się jednak stanowisko, że licencja wykorzystywana do celów komercyjnych nie powinna być traktowana jako licencja end-user. Należałoby zatem odprowadzić podatek u źródła.

Zakres opodatkowania WHT

Opodatkowaniu WHT podlegają przychody uzyskane przez nierezydentów m.in. z praw autorskich lub praw pokrewnych, w tym również ze sprzedaży tych praw (art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT). Przychody o charakterze licencyjnym są zatem opodatkowane WHT tylko wtedy, gdy podmiot nabywa prawa autorskie do utworu. Utworem w rozumieniu prawa autorskiego jest także program komputerowy. Co do zasady, nabycie praw autorskich do programu komputerowego oznacza nabycie prawa m.in. do trwałego lub czasowego zwielokrotnienia programu komputerowego, do jego modyfikowania, czy rozpowszechniania (sublicencjonowanie). W przypadku braku możliwości dokonywania wskazanych wyżej czynności uznaje się, że dany użytkownik nabywa licencję end-user, która daje jedynie prawo do korzystania z danego programu. W takim przypadku WHT się nie należy.

Wykorzystywanie licencji w działalności podlega WHT

Ku niezadowoleniu podatników, w ostatnim czasie organy podatkowe zawężają definicję licencji typu end-user i przedstawiają rygorystyczne stanowisko wskazując, że licencje wykorzystywane w celach komercyjnych, w tym również poprzez osiąganie przychodów w związku ze świadczeniem usług w oparciu o nabyte licencje, np. licencje na programy księgowe, nie stanowią licencji end-user.

Przykładowo zdaniem Dyrektora KIS (interpretacja z 28 lutego 2024 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.606.2023.2.END) jeżeli spółka nabywa licencje na korzystanie z oprogramowania, które jest wykorzystywane w działalności Spółki polegającej na świadczeniu usług księgowych to nie jest to wyłącznie wykorzystywanie na własne potrzeby. Spółka bowiem w oparciu o nabyte licencje na oprogramowanie świadczy usługi na rzecz innych podmiotów, uzyskując z tego tytułu przychody, a zatem jest to komercyjne (zarobkowe) wykorzystywanie nabywanych licencji.

Z kolei w wcześniej wydanej interpretacji z 13 października 2023 r. (nr 0111-KDIB1-3.4010.423.2023.2.JKU) Dyrektor KIS również wskazał, że jeśli jednak takie oprogramowanie zostało nabyte jako prawo do przetwarzania go w dalszej kolejności na cele realizacji projektów komercyjnych, z czego czerpane będą korzyści finansowe, powstaje co do zasady obowiązek naliczenia podatku u źródła.” Interpretacja ta została zaskarżona do sądu administracyjnego, niemniej jednak WSA w Gliwicach w wyroku z 15 lipca 2024 r. (sygn. I SA/Gl 1582/23) oddalił skargę. Wyrok jest nieprawomocny.

Komentarz ABC Tax

Wykluczenie z definicji licencji end-user programów, które są wykorzystywane na cele komercyjne może doprowadzić do sytuacji, w której każda nabyta licencja w ramach działalności gospodarczej generowałaby obowiązek zapłaty WHT. Spółki prawa handlowego zasadniczo bowiem prowadzą działalność nakierunkowaną na osiągnięcie zysku.

Naszym zdaniem, należy dokonać rozróżnienia sytuacji, w której spółka wykorzystuje licencje do świadczenia usług od sytuacji, w której spółka osiąga zyski związane z rozpowszechnianiem (sublicencjonowaniem) licencji. Tylko te drugie powinny podlegać WHT.

 

Pobierz wersję PDF

Kliknij, żeby ocenić ten post!
Podziel się artykułem:

Komentarze

0