1 lipca 2021 r. weszło w życie także rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu JPK_VAT (Dz. U. poz. 1179; link). Do rozliczenia za czerwiec 2021 r. stosuje się jeszcze przepisy dotychczasowe.
Najważniejsze zmiany
- Wprowadzono możliwość zbiorczego wykazywania w JPK_VAT paragonów z NIP do 450 zł wystawionych zgodnie z art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT, oraz faktur dokumentujących przejazd autostradą płatną lub przejazd na dowolną odległość, wystawianych w formie biletu jednorazowego.
- Doprecyzowano przepisy odnoszące się do oznaczeń niektórych grup towarów i usług (GTU) oraz procedur specjalnych. Doprecyzowano zapisy wskazując odniesienie do kodów CN wg Nomenklatury scalonej (CN 2020) lub powołując się na klasyfikację PKWiU 2015.
- Wyłączono stosowanie oznaczeń GTU do dokumentów „RO” i „WEW”.
- Wyłączono stosowanie symboli procedur do dokumentów „RO”.
- Wyłączono stosowanie oznaczenia „TP” w przypadku dostaw towarów oraz świadczenia usług, gdy powiązania między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą wynikają wyłącznie z powiązania ze Skarbem Państwa lub jednostkami samorządu terytorialnego lub ich związkami. W pozostałym zakresie powiązań pomiędzy wykonującym transakcję a nabywcą – istnieje obowiązek oznaczenia transakcji “TP” – niezależnie od wartości transakcji.
- Wprowadzono możliwość wykazywania w ewidencji zmniejszenia podatku naliczonego dokumentem „WEW” (jeśli nabywca nie otrzymał faktury korygującej do dnia przesłania ewidencji).
- Uchylono przepisy dotyczące stosowania oznaczenia „MPP”. Oznaczenie MPP nie będzie występowało w części ewidencyjnej JPK_V7 – zarówno po stronie sprzedającego, jak i po stronie nabywcy.
- Wprowadzono obowiązek wykazania w ewidencji daty upływu terminu płatności lub daty dokonania zapłaty w przypadku korekt przy uldze na złe długi.
W przypadku zainteresowania zagadnieniem, zapraszamy do kontaktu biuro@abctax.com.pl
Nie zapomnij sprawdzić, co słychać na naszym Facebooku i Linkedinie!
Kliknij, żeby ocenić ten post!