TP CDN (Co Dokumentować Należy) Restrukturyzacja jako transakcja kontrolowana
0 (0)

06.08.2024

W ramach kolejnego artykułu z cyklu „TP – co dokumentować należy” chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na najważniejsze zagadnienia odnośnie restrukturyzacji.

Na potrzeby przepisów o cenach transferowych nie każda reorganizacja biznesowa jest restrukturyzacją. Jednocześnie spełnienie warunków uznania reorganizacji za restrukturyzację wiąże się z koniecznością podjęcia dodatkowych czynności.

Pojęcie restrukturyzacji z punktu widzenia cen transferowych

Pojęcie restrukturyzacji jest zdefiniowane w rozporządzeniu Ministra Finansów z 21 grudnia 2018 r. w sprawie cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 870; dalej: Rozporządzenie).

W myśl Rozporządzenia, przez restrukturyzację rozumie się reorganizację:

  • obejmującą istotną zmianę relacji handlowych lub finansowych, w tym również zakończenie obowiązujących umów lub zmianę ich istotnych warunków, oraz
  • wiążącą się z przeniesieniem pomiędzy podmiotami powiązanymi funkcji, aktywów lub kategorii ryzyka, jeżeli w wyniku tego przeniesienia przewidywany średnioroczny wynik finansowy podatnika przed odsetkami i opodatkowaniem (EBIT) w trzyletnim okresie po tym przeniesieniu uległby zmianie o co najmniej 20% przewidywanego średniorocznego EBIT w tym samym okresie, gdyby nie dokonano przeniesienia.

Warto podkreślić, że restrukturyzacja ma miejsce wtedy, gdy ww. okoliczności są spełnione łącznie.

Przykłady restrukturyzacji

W Rekomendacjach Forum Cen Transferowych (FCT)[1] wskazano katalog przykładowych reorganizacji biznesowych, które mogą wypełniać definicję restrukturyzacji z Rozporządzenia Obejmuje on m.in.:

  • zamknięcie produkcji / części produkcji w jednym podmiocie powiązanym i rozpoczęcie tej samej produkcji w innym podmiocie powiązanym;
  • przeniesienie / koncentracja funkcji do podmiotu regionalnego/centralnego przy jednoczesnym ograniczeniu funkcji podmiotów lokalnych;
  • przeniesienie aktywów, które następnie są zwrotnie udostępniane / leasingowane / licencjonowane;
  • przeniesienie pracowników / zespołów między podmiotami;
  • sprzedaż lub aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub przedsiębiorstwa.

Zwracamy uwagę, że katalog przykładów podany przez FCT nie jest katalogiem zamkniętym.

Zasadność wynagrodzenia z tytułu restrukturyzacji

Jeżeli reorganizacja spełnia definicję restrukturyzacji z Rozporządzenia – podatnik musi określić czy zasadne jest ustalenie wynagrodzenia z tytułu restrukturyzacji.

Przepisy nie precyzują sytuacji, w których wynagrodzenie jest należne, ani nie określają sposobu jego kalkulacji.

Zgodnie z Rozporządzeniem oraz Wytycznymi OECD[2], ocena czy konieczne jest ustalenie wynagrodzenia z tytułu restrukturyzacji powinna być poprzedzona:

  • identyfikacją faktycznych transakcji składających się na restrukturyzację (w tym identyfikacją ryzyk związanych z restrukturyzacją);
  • analizą przyczyn restrukturyzacji, spodziewanych korzyści, jak również analizą innych opcji dostępnych dla stron;
  • określeniem czy doszło do przeniesienia potencjału zysku.

Uzasadnienie braku lub wysokości należnego wynagrodzenia z tytułu restrukturyzacji powinno zostać opisane w dokumentacji cen transferowych (o ile podatnik jest zobowiązany do jej sporządzenie).

Lokalna dokumentacja cen transferowych i TPR

Obowiązek przygotowania lokalnej dokumentacji cen transferowych dotyczy restrukturyzacji, w których wartość przekracza próg 2 mln zł.

Restrukturyzacja (nawet bez wynagrodzenia) musi zostać wykazana w TPR wraz z informacją czy i w jakiej formie zostało wypłacone/otrzymane wynagrodzenie z tego tytułu.

Zgodnie z wyjaśnieniami MF[3]jeśli całość działań (czynności) została przez podatnika uznana za restrukturyzację w rozumieniu Rozporządzenia, to taką transakcję należy wykazać w Informacji TPR pod kodami dotyczącymi restrukturyzacji, tj. od 3001 do 3013. Jeżeli natomiast dana transakcja nie spełnia warunków dot. restrukturyzacji, to powinno się ją wykazać w Informacji TPR za pomocą innych kodów, najbardziej odpowiadających przedmiotowi transakcji.

 

 


[1]https://www.podatki.gov.pl/media/5919/rekomendacje-fct-dot-interpretacji-i-zakresu-stosowania-przepis%C3%B3w-o-restrukturyzacji-w-obszarze-cen-transferowych.pdf

[2] Wytyczne OECD w sprawie cen transferowych dla przedsiębiorstw wielonarodowych oraz administracji podatkowych z 20 stycznia 2022 r

[3] https://www.podatki.gov.pl/media/9686/informator-tpr-2022.pdf

 

W przypadku wątpliwości z zakresu cen transferowych, pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Zapraszamy do kontaktu!

Zespół TP

Pobierz wersję PDF

Kliknij, żeby ocenić ten post!
Podziel się artykułem:

Komentarze

0