Termin na rozliczenie CIT za 2022 upływa zasadniczo 31 marca 2023 roku, choć Ministerstwo znów planuje przedłużenie do 30. czerwca.
Rozliczenie CIT za 2022 rok będzie niewątpliwie bardziej skomplikowane niż w poprzednich latach. Wynika to z wprowadzonych w ostatnim czasie zmian w przepisach podatkowych, w szczególności w ramach tzw. Polskiego Ładu. Podatnicy powinni zwrócić uwagę zarówno na korzystne zmiany, na których mogą zyskać, jak i na nowe obowiązki.
Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę?
- Rozliczanie usług niematerialnych (uchylony art. 15e ustawy o CIT) – nierozliczone koszty usług niematerialnych powstałe w latach 2018 – 2021 można rozliczyć w kolejnych latach. Rozliczenie kosztów może przynieść wymierne oszczędności podatkowe.
- Przerzucone dochody – w przypadku płatności za usługi niematerialne na rzecz zagranicznego podmiotu powiązanego mogą wystąpić dodatkowe obowiązki dokumentacyjne lub opodatkowanie.
- Koszty finansowania dłużnego – limit wynosi 3 mln zł albo 30% EBITDA.
- Ulga na złe długi – należności nieuregulowane przez naszych kontrahentów w ciągu 90 dni od daty płatności mogą obniżyć podstawę opodatkowania, natomiast zobowiązania niezapłacone w ciągu 90 dni od daty płatności zwiększają (obligatoryjnie) podstawę opodatkowania.
- Darowizny – przepisy przewidują preferencyjne traktowanie darowizn na rzecz przeciwdziałania COVID-19 oraz przeciwdziałania wojnie w Ukrainie.
A może kwalifikują się Państwo do ulg podatkowych?
- Ulga badawczo – rozwojowa (B+R)
Możliwość podwójnego (lub nawet potrójnego!) odliczenia kosztów kwalifikowanych w przypadku prowadzenia działalności B+R.
- Ulga na prototyp
Możliwość dodatkowego odliczenia kosztów poniesionych na produkcję próbną oraz kosztów wprowadzenia na rynek nowego produktu powstałego w ramach działalności B+R.
- Ulga na robotyzację
Możliwość dodatkowego odliczenia 50% kosztów poniesionych m.in. na zakup robotów przemysłowych.
- Ulga na ekspansję
Możliwość dodatkowego odliczenia kosztów poniesionych w celu zwiększenia sprzedaży, np. koszty działań promocyjnych czy uczestnictwa w targach.
Wskazane obszary, jak również szereg innych kwestii związanych z rozliczeniami CIT, mogą dla Państwa sprawdzić nasi eksperci podatkowi!
CO PROPONUJEMY?
Nasze wsparcie jest dopasowane do Państwa potrzeb, skali działalności Państwa biznesu i stopnia skomplikowania rozliczeń CIT. Proponujemy następujące warianty weryfikacji rozliczeń CIT za 2022 r.:
Audyt CIT | Kompleksowy przegląd rozliczeń dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, połączony wizytą w Państwa firmie, weryfikacją dokumentów źródłowych, wytypowaniem i analizą obszarów ryzyka oraz przeprowadzeniem rozmów z pracownikami odpowiedzialnymi za poszczególne obszary.
W ramach audytu CIT:
|
CIT Scan | CIT Scan to węższa wersja przeglądu podatkowego, skupiająca się przede wszystkim na weryfikacji obszarów nowych / budzących wątpliwości lub wskazanych przez Państwa kwestii występujących w Państwa praktyce biznesowej.
W ramach CIT Scanu:
|
Mini CIT Scan | Mini CIT Scan to przegląd najważniejszych obszarów CIT, przeprowadzany na podstawie przygotowanego przez nas kwestionariusza CIT 2022.
Mini CIT Scan jest polecany dla tych podatników, którzy chcą się upewnić, że nie umknęły im żadne nowe zagadnienia CIT, a ich rozliczenie CIT za 2022 r. będzie poprawne w kontekście wprowadzonych zmian. W ramach Mini CIT Scanu:
|