Faktury poza KSeF nie zaliczymy do KUP – nowy projekt zmian w KSeF!
3 kwietnia 2024 roku Ministerstwo Finansów opublikowało projekt zmian w zakresie Krajowego Systemu e-Faktur.
Nadal nie przedstawiono terminu wejścia w życie obowiązkowego KSeF. Ma on zostać podany do informacji publicznej na przełomie kwietnia i maja br. Wiadomo, że będzie to jeden, wspólny termin dla wszystkich podatników VAT zarówno czynnych jak i zwolnionych.
Jakie zmiany zostały zaproponowane przez Ministerstwo Finansów?
- Wprowadzenie w okresie przejściowym trybu offline dla wszystkich podatników. Umożliwia to wystawienie faktury ustrukturyzowanej poza KSeF, na której wysłanie do systemu podatnik będzie miał 1 dzień roboczy. Warunkiem koniecznym jest oznaczenie takiej faktury kodem QR.
- Wprowadzenie okresu przejściowego dla podatników „wykluczonych cyfrowo”. Oznacza to możliwość wystawienia faktury poza KSeF (np. faktury papierowej), ale jako warunek, żadna z faktur nie może przekroczyć kwoty 450 zł brutto, a łączna suma brutto wystawionych faktur w miesiącu musi być mniejsza lub równa 10 000 zł.
- Wprowadzenie możliwości wygenerowania oraz poboru certyfikatów wystawcy faktur stosowanych przy wystawianiu faktur w trybie offline lub w okresie awarii, które są niezbędne do generowania kodów QR. Certyfikat pozwoli na wystawianie faktur opatrzonych kodem QR w trybie offline i awarii.
- Uregulowanie kwestii związanych z fakturami konsumenckimi. Wystawianie w KSeF faktur na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej ma być dobrowolne. Podatnik, który wystawi w KSeF fakturę konsumencką będzie zobowiązany zapewnić konsumentowi anonimowy dostęp do niej w systemie KSeF, co będzie możliwe dzięki wygenerowaniu kodu QR.
- Wprowadzenie obowiązku samoidentyfikacji statusu nabywcy. Podatnicy zwolnieni z VAT dokonując zakupu na potrzeby działalności gospodarczej, są zobowiązani do podania numeru VAT (gdy są zarejestrowani dla potrzeb VAT) lub NIP (pozostali).
- Umożliwienie przesłania faktury do systemu wraz z załącznikiem. Zgodnie z projektem ma to dotyczyć faktur za media, usługi telekomunikacyjne oraz innych ramowych faktur zbiorczych.
Projekt przewiduje również zmiany w zakresie podatków dochodowych. Istotną zmianą będzie brak możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków udokumentowanych fakturami w przypadku, gdy:
- faktury nie będą zawierać NIP nabywcy, jeżeli przepisy ustawy o VAT wymagają takiego numeru na fakturze,
- faktury nie zostaną wystawione w KSeF lub nie zostaną przesłane do KSeF w sposób przewidziany dla trybu offline mimo, że obowiązek ten wynikał z przepisów ustawy o VAT.
Jakie zmiany zostaną odroczone?
- wymóg podania numeru KSeF w płatnościach dot. wszystkich faktur również tych dokonywanych w mechanizmie podzielonej płatności
- rezygnacja z możliwości wystawiania faktur przy wykorzystaniu kas rejestrujących i paragonów z NIP nabywcy uznawanych za faktury uproszczone,
- stosowanie kar pieniężnych za nieprzestrzeganie obowiązków KSeF.
Ministerstwo Finansów zachęca do składania uwag dot. założeń projektu do 19 kwietnia 2024 r.